Słuchawki nausze porównanie ciekawych modeli

 

Porównanie ciekawych modeli słuchawek nausznych dostępnych na polskim rynku

Moedeli słuchawek na polski rynku jest tyle, że… mało czego w tym kraju jest aż tyle. Wyboru nie ułatwia duża rozpiętość cenowa. Co zatem wybrać?

Przetestowaliśmy słuchawki z segmentu „nausznych” i piszemy, które z nich naszym zdaniem zapewnią  dobrą jakość dźwięku.

Słuchawki z pałąkiem i douszne, dokanałowe, modele o konstrukcji otwartej, półotwartej i zamkniętej… Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź, jakimi właściwościami wyróżniają się poszczególne konstrukcje. Przykładowo słuchawki o otwartej konstrukcji nie izolują ucha, dlatego korzystając z nich, oprócz muzyki słyszysz także dźwięki z otoczenia.
Zestawy z pałąkiem o zamkniętej konstrukcji oferują m.in. lepszą dynamikę niskich tonów. Konstrukcja nauszników z dokładnie przylegającymi do głowy poduszkami pozwala wytłumić dźwięki otoczenia – te urządzenia dobrze się sprawdzą, gdy słuchasz muzyki w autobusie, pociągu i wszędzie tam, gdzie średni poziom natężania dźwięku jest kilkukrotnie wyższy od tego, którego doświadczasz w mieszkaniu. Z kolei wadą tych słuchawek jest słaba wentylacja uszu i dyskomfort często pojawiający się przy długotrwałym używaniu. Ponadto nadmiernie głośne korzystanie z nich może spowodować pogorszenie słuchu, a odcięcie się od dźwięków dochodzących z zewnątrz stwarza inne zagrożenia, np. przechodząc przez ulicę nie usłyszysz nadjeżdżającego samochodu.

Na co zwracać uwagę
Warto pamiętać, że zdrowe ucho przeciętnego dorosłego człowieka słyszy w zakresie od 20 Hz do 20 000 Hz, co nie przeszkadza producentom słuchawek chwalić się sporo szerszym zakresem częstotliwości dźwięku reprodukowanego przez swoje urządzenia. Niestety, dźwięki poza tym pasmem są dla nas niesłyszalne. Ponadto nie ma jednej, wspólnej metody pomiarowej, więc trudno porównać dane różnych wytwórców. Często okazuje się, że słuchawki, które według specyfikacji producenta oferują pasmo np. 6–28 000 Hz, w rzeczywistości brzmią fatalnie, podczas gdy modele z podanym zakresem 20–22 000 Hz są pod tym względem zdecydowanie lepsze. Zatem parametr określający zakres przenoszonego pasma nie może być jedynym kryterium przy wyborze słuchawek, bo nie daje pewności co do jakości oferowanego przez urządzenie dźwięku.

Inna często podawana przez producentów wartość to zniekształcenia harmoniczne. Im są mniejsze, tym w sygnale dźwiękowym występuje mniej szumów i zakłóceń. W najlepszych zestawach słuchawkowych wynoszą nie więcej niż 0,5%, a wartość 1% to już dużo. Warto też zwrócić uwagę na impedancję słuchawek (oporność zastosowanych w słuchawkach przetworników). Jeśli jest ona dużo wyższa niż „moc” urządzenia, do którego podłączane są słuchawki, to będą grały ciszej, a w skrajnych przypadkach nawet gorzej.

Aktywne systemy wyciszające
Czy przy wyborze słuchawek warto brać pod uwagę wyposażenie ich w aktywny system wyciszający dźwięki otoczenia? Czy takie rozwiązanie, np. przy półotwartej czy otwartej konstrukcji, jest równie dobre jak w słuchawkach zamkniętych? Niestety, nie ma na to prostej odpowiedzi. Sposób pracy słuchawek z funkcją redukcji szumu jest różny. Zewnętrzne dźwięki mogą być zagłuszane przez słuchawki dzięki możliwości wytworzenia zagłuszającej fali dźwiękowej. Problem w tym, że nawet najlepszy system redukcji szumu nie zapewni 100-procentowej skuteczności. Może idealnie spisywać się np. w

Ssłuchawki bluetooth nauszne stereo

samolocie, ale będzie działał gorzej w czasie spaceru na zatłoczonym chodniku. Dlatego najbardziej zaawansowane modele umożliwiają wybór trybu pracy („biuro”, „samolot”, „metro”, itp.). Jeżeli chcesz odciąć się od świata ścianą dźwięku płynącego ze słuchawek, zestaw o zamkniętej konstrukcji z funkcją redukcji szumu jest dla ciebie.

 

 

Wygoda i wyposażenie
Na wygodę korzystania ze słuchawek w dużej mierze wpływ ma konstrukcja pałąka i nauszników (muszli). Pałąk musi zapewniać szeroki zakres regulacji, a sposób łączenia poszczególnych części powinien zapobiegać zaplątywaniu się w nie włosów. Pod tym względem bardzo dobrze sprawdzają się takie słuchawki jak Philips M1/00 Fidelio czySennheiser Urbanite XL. Ciekawe rozwiązanie zastosowano w słuchawkach SOL Republic, które mają modułową konstrukcję, pozwalającą na szybkie odłączenie nauszników od pałąka. Ponadto można nawet dokupić poszczególne elementy w innych kolorach, czy też zamówić u producenta części o zaprojektowanym przez użytkownika wzorze. Słuchawki powinny mieć trwały i dobrze wykonany przewód. Standardowe okrągłe przewody często się przecierają i plączą – lepiej zachowują się kable płaskie, nieskręcające się, lub przewody z dodatkowym materiałowym oplotem, odporne na przetarcie.

 

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie słuchawek w sterownik. Nie musi być bardzo rozbudowany, w zupełności wystarczy, gdy oferuje podstawowe funkcje, takie jak regulacja głośności i sterowanie odtwarzaniem. Wszystkie słuchawki uczestniczące w naszym teście, które wyposażono w pilota (niezależnie, czy zamontowanego na przewodzie czy wbudowanego w słuchawkę), miały także mikron.

Wnioski z testów

Nasze testy wykazały, że nie tylko drogie słuchawki oferują dźwięk wysokiej jakości. W cenie 300–350 zł, można już kupić dobre modele o konstrukcji półotwartej (SOL Republic Tracks V8) lub zamkniętej (Philips A1-Pro). Zaskakująco dobre okazały się niedrogie słuchawki Kruger&Matz 665 (250 zł), które nie tylko wyróżniały się wyglądem (do ich budowy wykorzystano okleinę z naturalnego drewna), ale i ciekawą charakterystyką brzmienia, z mocnym głębokim basem.

 

test sluchawek wyniki

 

1. Sennheiser Urbanite XL Urbanite XL to jeden z największych zestawów słuchawkowych, jaki mieliśmy okazję ostatnio testować

2. Philips M1/00 Fidelio Stosunkowo niewielkie gabarytowo słuchawki Philips M1/00 Fidelio są starannie wykonane

3. Creative Aurvana Gold Melomani nigdy nie zamienią przewodowych słuchawek na bezprzewodowe – i mają rację. Jednak nie oznacza to, że słuchawki bezprzewodowe do niczego się nie nadają

4. SOL Republic Tracks V8 Słuchawki SOL Republic pod względem funkcjonalności niewiele ustępują najdroższym testowanym modelom, a niekiedy okazują się nawet lepsze.

 

źródło PC World

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>